Spotkanie Członków Sieci Barka

Loading
loading..

Spotkanie Członków Sieci Barka

24 marca, 2015
AdminBarka
No Comments

W poniedziałek 23 marca odbyło się Walne Zebranie Związku Organizacji Sieć Współpracy Barka. Zebranych powitała prowadząca spotkanie Barbara Sadowska. Podkreślając znaczenie wspólnego działania organizacji  zaprosiła do prezentacji kandydatów na nowych Członków Sieci.

Najpierw przedstawiła się Spółdzielnia Socjalna „Słoneczko-Bardo”, której celem jest otwarcie domu opieki dziennej, a obecnie oferującej usługi gastronomiczne i stolarskie. Następnie Artur Małek  z Fundacji Promyk Solidarności w Potęgowie, która od 2014 r. prowadzi CIS w Potęgowie, zachęcał do profesjonalizacji usług oferowanych przez Sieć Barki. Fundacja Odzew z Leszna, działająca od 20 lat, przymierza się do założenia CIS-u i szuka nowych wyzwań. Zaprezentowały się także powstałe w ostatnim czasie w Wielkopolsce Spółdzielnie Socjalne, w tym Eko-Przemiana z Wronek, Nowator z Posadówka, Orzeł, Pasieka oraz Ab Ovo z Poznania, a także Wspólny Stół – która niebawem  poprowadzi restaurację hotelową na Śródce. Spółdzielnia Bis-Kam z Trzcianki prowadzi Klub Malucha i Punkt Przedszkolny, Stowarzyszenie Siedmiu w Sicinach pochwaliło się swoimi folderami obrazującymi dotychczasową działalność- teraz myślą o ekonomii społecznej, Spółdzielnia Open Technologies daje pracę 50 osobom niepełnosprawnym, a Stowarzyszenie Szansa ze Śremu przymierza się do prowadzenia CISu oraz  spółdzielni socjalnej. A Stowarzyszenie Odnowy Samorządu wywodzi się ze Wschowy, gdzie właściwie nie ma przemysłu i planowane jest otwarcie CISu.

WalneSiec (3)

Nowym organizacjom zaprezentowali się także członkowie Sieci z dłuższym stażem. Stowarzyszenie Pro-Aktiv z Leszna z Elżbietą Gazdą na czele, opowiedziało o dotychczasowych osiągnięciach  i o przejęciu ośrodka letniskowego nieopodal Boszkowa. Jarosław Południkiewicz z Barki-Darzybór zaprezentował  możliwości tkwiące w autorskim projekcie Barki – budownictwa dostępnego. Bogusław Makowski z Domu Pełnego Kultury przedstawił się razem z kierowniczką CISu w Jarosławcu Magdaleną Stratyńską. Tomek Flinik opowiedział o Wspólnocie w Chudobczycach oraz najnowszym wydarzeniu, jakim była współpraca z TVN oraz Fundacją Kulczyk Foundation przy kręceniu kolejnego odcinka telewizyjnej serii „Efekt domina”. A Hirek Włodarczyk przedstawił znaną z nowoczesnego prowadzenia schroniska dla psów Wspólnotę w Posadówku.

Następnie Lidia Węsierska – Chyc, dyrektor Biura Sieci Barka, przedstawiła dyskutowany właśnie projekt Ustawy o przedsiębiorstwie społecznym i wspieraniu ekonomii społecznej. Czym ma być przedsiębiorstwo społeczne, jak uzyskać jego status oraz jakie korzyści będą mieli z tego pracodawcy i zatrudnieni –  to niektóre tylko kwestie poruszane w treści dokumentu.

WalneSiec (1)

Po prezentacji relacji telewizyjnej z nadania Tomaszowi Sadowskiemu godności członka starszyny plemienia Pokomo w Kenii, założyciel Barki podzielił się osobistą refleksją na temat drogi, jaką przebyła Fundacja Barka , a wraz z nią ekonomia społeczna w Polsce, tradycyjnie podsumowując, że to „ledwo początek…”.

Na zakończenie Barbara Sadowska zaznaczyła, że w Polsce ponad 90 środowisk lokalnych z ich władzami samorządowymi na czele, czuje się afiliowanych do Sieci Barka, co z obecnie przyjętymi organizacjami stanowi mocną Sieć osób i organizacji zrzeszonych na rzecz przedsiębiorczości społecznej. Razem z organizacjami przyjętymi  w listopadzie, Sieć wzbogaciła się w krótkim czasie o ponad dwadzieścia nowych organizacji członkowskich, w tym w ramach realizacji projektu „Profesjonalna Sieć-ProfesjonalneOrganizacje”. Witamy serdecznie!

Layout mode
Predefined Skins
Custom Colors
Choose your skin color
Patterns Background
Images Background