Konferencja „Ekonomia społeczna wzmacniająca rozwój regionalny”

Loading
loading..

Konferencja „Ekonomia społeczna wzmacniająca rozwój regionalny”

22 października, 2014
AdminBarka
No Comments

W dniach 15-16 października 2014 roku odbyła się w Łodzi międzynarodowa konferencja pod tytułem: „Ekonomia społeczna wzmacniająca rozwój regionalny”. Przedstawiciele Fundacji Barka wzięli udział w drugim dniu konferencji w panelu dyskusyjnym: „Doświadczenia organizacji prowadzących przedsiębiorstwa społeczna – czy istnieje przepis na sukces?”. W panelu przedstawione zostały przedsiębiorcze działania Fundacji Barka na przykładzie budowania Centrów Integracji Społecznej, istniejącego gospodarstwa ekologicznego oraz ośrodków wypoczynkowych, a także tworzonych spółdzielni socjalnych.

Odpowiadając na zadanie w tytule panelu pytanie o przepis na sukces, przedstawiciele Barki opowiedzieli o budowanym od 5 lat modelu tworzenia partnerstw lokalnych na rzecz przedsiębiorczości społecznej. To świadomi i odpowiedzialni członkowie partnerstw lokalnych są przepisem na sukces przedsiębiorstw społecznych. Kluczowym elementem są również osoby prowadzące przedsiębiorstwa społeczne czy im pomagające. Ważne, aby były to osoby o silnym kręgosłupie moralnym, które rozumieją, że przedsiębiorczość społeczna ma służyć tworzeniu miejsc pracy, a nie bogaceniu się. Bardzo ważne jest również przygotowanie przyszłych przedsiębiorców, które nie może polegać na formalnych szkoleniach, a musi to być codzienna wspólna praca, uczenie się poprzez praktykę, tworzenie odpowiedzialności w zespole.

Na przykładzie tworzonych przez Barkę w Poznaniu spółdzielni socjalnych, m.in.  restauracji „Wspólny Stół” (spółdzielnia osób prawnych), wielobranżowej spółdzielni „Feniks” czy budowalnej spółdzielni „Orzeł”, pokazane zostały wyzwania, przed jakimi stoją przyszli spółdzielcy. Tu wymienione zostały ściśle określone nakłady finansowe, o które spółdzielcy mogą się starać; brak doświadczenia w prowadzeniu przedsiębiorstwa, a co za tym idzie słaba znajomość przepisów oraz procedur rejestracji spółdzielni oraz wyzwania związane z utrzymaniem jedności w zespole i ustaleniem wspólnego kierunku przyszłego przedsiębiorstwa. O sukcesie przedsiębiorstwa społecznego będą decydować wszystkie te czynniki.

Konferencja_ES

Layout mode
Predefined Skins
Custom Colors
Choose your skin color
Patterns Background
Images Background