Stowarzyszenie Integracji Społeczności Lokalnych Wielkopomoc

Loading
loading..

O nas

Program domów wspólnotowych został zapoczątkowany przez Fundację Pomocy Wzajemnej Barka w 1989r. Barbara i Tomasz Sadowscy założyli pierwszy dom wspólnotowy we wsi Władysławowo w Gminie Lwówek. Zamieszkali tam w budynku po szkole tysiąclatce z 20 osobami, które doświadczyły bezdomności, bezrobocia, chorób, odrzucenia. W ciągu 8 lat wypracowali model domu wspólnotowego i pomogli założyć kilkanaście wspólnot.

W 1995r. Barka wydzierżawiła od Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa zabudowania (bez gruntów) z dwoma stawami w Posadówku, małej wsi położonej 60 km na zachód od Poznania. Budynki były bardzo zniszczone,  wszystkie nadawały się do kapitalnego remontu. Z sześciu istniejących tam budynków udało się uratować cztery: w jednym umieszczono biuro Wspólnoty i kuchnię z jadalnią, w drugim zamieszkali członkowie Wspólnoty. Oprócz tego były dwa budynki gospodarcze, wykorzystywane do prac związanych z wyrębem drzewa w lesie i działalnością handlową. Członkowie Wspólnoty wraz z mieszkańcami wsi założyli Stowarzyszenie Integracji Społeczności Lokalnych „Wielkopomoc”, które przejęło od Barki prowadzenie Wspólnoty.

W ciągu kilkunastu lat funkcjonowania Wspólnota przechodziła różne fazy rozwoju. Kilkakrotnie zmieniali się liderzy – osoby pełniące funkcje prezesa Stowarzyszenia „Wielkopomoc”. Cały czas przy Wspólnocie były prowadzone działania przedsiębiorcze, między innymi sklep z używaną odzieżą z Francji. Jednak Wspólnota borykała się przez cały ten czas z wieloma problemami, które bardzo komplikowały procesy reintegracyjne jej członków. Prawdziwa odnowa Wspólnoty rozpoczęła się w momencie, kiedy jej liderem został Hieronim Włodarczyk. Czytaj dalej

 

Kontakt

Stowarzyszenie Integracji Społeczności Lokalnych „Wielkopomoc”
Posadówek
64-310 Posadówek
Tel.:
WEB:
Email:

Dane organizacyjne

Mapa dojazdu

Layout mode
Predefined Skins
Custom Colors
Choose your skin color
Patterns Background
Images Background