Kultura solidarna jest realnym wymiarem życia obywatelskiego, na którym powinniśmy opierać motywację do nowych działań w środowiskach o charakterze lokalnym i europejskim – to jedna z kilku refleksji, które stały się udziałem uczestników spotkania Sieci „Barka” w Chudobczycach, dnia 31 marca 2012 roku.
Podczas tego ważnego spotkania mowa była o dotychczasowych osiągnięciach w zakresie upowszechniania idei społecznej gospodarki rynkowej oraz perspektyw na przyszłość, w których „Barka” spełnić pragnie m.in. projekt afrykański, związany z powołaniem pierwszego Centrum Integracji Społecznej na Czarnym Lądzie.
Rozmowom na tematy mające na względzie docenienie kapituły ludzkiego, odwoływano się do książki – nowo wydanej publikacji pod redakcją Tomasza Sadowskiego, a zatytułowanej: „Rozwój. O tym jak integracja środowisk lokalnych i uspołecznienie gospodarki budują nową jakość”. Była więc podczas spotkania obecna integracja i „nowa jakość”, którą stworzyli dosłownie wszyscy przybyli do dworku w Chudobczycach – osoby, które na co dzień są współorganizatorami przestrzeni obywatelskich spełnionych w imieniu gospodarki solidarnej. W kontekście wspomnianego „rozwoju” zwrócono także uwagę na ważne projekty Barki w Irlandii, Holandii, Hamburgu oraz Londynie, o czym można przeczytać m.in. w najnowszym numerze „Gazety Ulicznej-kwartalnika gospodarki solidarnej”.
Pełnię refleksji podjętych podczas spotkania określiła Ida „Samorządność dla solidarności”, która istnieje w chwili, kiedy umiemy docenić przestrzeń obywatelską jako godną do podjęcia w niej działań opartych na zaufaniu ludzkim, szacunku do historii i tradycji tworzenia polskie samorządności i ustroju terytorialnego.