Obchody Świętego Marcina – Prezydent Poznania wręczy po raz kolejny Nagrody „Drabina Jakubowa”

Loading
loading..

Obchody Świętego Marcina – Prezydent Poznania wręczy po raz kolejny Nagrody „Drabina Jakubowa”

7 listopada, 2014
AdminBarka
No Comments

Obchody Świętego Marcina – we wtorek 11 listopada, jak co roku, Prezydent Poznania wręczy po raz kolejny Nagrody „Drabina Jakubowa”

Nagroda „Drabina Jakubowa” przyznawana jest w Konkursie Sieci Współpracy Barka za wybitne osiągnięcia w zakresie integracji i przedsiębiorczości społecznej. Laureatami Nagrody są osoby, które wcześniej doświadczyły poważnych kryzysów życiowych, a obecnie są przykładem zaangażowania dla dobra wspólnego.

Tytuł Nagrody nawiązuje do biblijnej drabiny sięgającej nieba, którą we śnie zobaczył Patriarcha Jakub. Po drabinie wchodzili i schodzili aniołowie. Drabina stanowi ważny element w wielu przypadkach udzielania pomocy. Po niej bowiem wchodzą i schodzą ratujący oraz ci, którzy są ratowani.

Liderzy, którym przyznawana jest  nagroda, kiedyś wchodzili po tej drabinie jako ratowani. Dzisiaj schodzą po niej, aby ratować innych. Działają na rzecz osób, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej, pomagają im przejść trudny i długotrwały proces reintegracji społecznej i zawodowej. Stosują przy tym rozwiązania doceniane i nagradzane na forum międzynarodowym – są przedsiębiorcami społecznymi.

Każdy z laureatów otrzymuje nagrodę w postaci działki o powierzchni 400 m² pod budowę domu jednorodzinnego, ufundowaną przez Fundację Pomocy Wzajemnej Barka. Formalnie wydzielenie działek na terenie , gdzie planowana jest budowa Osiedla Liderów ( 30 domów)  i ich wpis do ksiąg wieczystych osób nagrodzonych nastąpi w pierwszym kwartale 2015 r.  Kolejne nagrody przyznawane będą w następnych latach.

Dotychczas „Drabiny Jakubowe” przyznane zostały 15 liderom. Pierwszy dom z gliny i słomy powstaje w Marszewie, którego budowy podjął się Lider Barki, Zbigniew Ściana wraz z żoną i 2 dzieci. Realizacja budowy była możliwa dzięki pożyczce z Fundacji Habitat for Humanity, która spłaca jest bezprocentowo przez okres 20 lat. Zapraszamy ok. g. 14, scena przed CK Zamek, przy ul. Św. Marcin 82.

Sprzedaż rogali świętomarcińskich

Jak co roku, także  i w tym roku, 11 listopada, na ulicy Święty Marcin odbywać będzie się kwesta i sprzedaż barkowych rogali. Wszelkie wpływy ze sprzedaży będą przeznaczone na edukację i tworzenie miejsc pracy dla osób w trudnej sytuacji . Sprzedaż odbywać będzie się w godzinach od 9:00 do 21:00.

Spektakl „Mewa”

Trwają nadal obchody 25-lecia Fundacji Barka. Z tej okazji  została przygotowany przejmujący spektakl –  inscenizacja opowiadania „Mewa”, autorstwa Richarda Bacha,  w reżyserii Sylwestra Woronieckiego “aktora Teatru Polskiego. „Mewa” to literacka metafora pokazująca  jak ważna w życiu każdego człowieka jest wolna wola, odrzucenie krępujących nakazów i zakazów, a także jaka jest siła miłości i dobroci. Tytułowa mewa , to Jonathan, który usiłuje wybić się ponad ograniczenia własnej społeczności i pomimo przekonań, że mewa nie może wysoko latać – chce tego dokonać.  W takiej sytuacji jest wielu ludzi –  zarówno osoby, które pokonały uzależnienia, bezdomność, wszelkie formy wykluczenia , jak i ludzi żyjących w swoich naturalnych wspólnotach – chcą czegoś więcej, chcą zmieniać i transformować ograniczające ich do tej pory standardy. Aktorami w tym spektaklu są uczestnicy licznych programów edukacyjnych i aktywizujących prowadzonych przez Fundację Barka i współpracujące z nią organizacje oraz Ośrodek dla Bezdomnych nr 1 w Poznaniu, a także liderzy, pracownicy i współpracownicy Barka.  Wstęp wolny. Wtorek, 11 listopada, g. 16.30, sala koncertowa Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej przy ul. Solnej 12 w Poznaniu.

Przyznanie nagród Drabina Jakubowa w roku 2012

Layout mode
Predefined Skins
Custom Colors
Choose your skin color
Patterns Background
Images Background