W poniedziałek, 11 maja, odbyła się kolejna w tym roku, edycja warsztatów partycypacyjnych Sieci Barka, w ramach projektu „Profesjonalna Sieć -Profesjonalne Organizacje”, poświęcona aktualizacji zarówno Standardów, jak i Statutu Sieci Barka. Mimo pięknej, słonecznej pogody, uczestnicy, z zaangażowaniem, dyskutowali o możliwym nowym kształcie dokumentów, jak i kierunku, w którym może zmierzać Sieć.
Tomasz Sadowski przypomniał misję Sieci oraz korzyści płynące z istnienia starszyzny – czy w plemionach afrykańskich, czy po prostu we wspólnotach.
Jerzy Mańkowski z Brodnicy, przedstawiciel Towarzystwa Ziemian Polskich, że funkcją starszyzny , w istocie jest to , co dzisiaj nazywamy coachingiem. A w Sieci trzeba sobie ufać, komunikować się bez niepotrzebnych ambicji, rozróżniać dobro i zło, budować własną tożsamość oraz, jak sportowiec, ciągle nad sobą pracować. Danuta Banaszak z Zarządu Stowarzyszenia „Lepsza Przyszłość” z Władysławowa – opowiedział o początkach swojej znajomości z Barką. Artur Małek z Fundacji „Promyk Solidarności” zwrócił uwagę na modelowy wzór, a więc możliwość dokładnego naśladowania kolejnych etapów rozwoju przedsiębiorczości społecznej, zaproponowanych przez Sieć Barki, w każdym regionie. Cezary Słomkowski i Piotr Cybulski, zwrócili uwagę, jak, od podstaw, trwale, zbudowali partnerstwo lokalne oraz przedsiębiorczość społeczną w swoim regionie, jak trzeba być blisko ludzi: „z nimi płakać, z nimi marzyć..”. Tomasz Flinik, lider Wspólnoty w Chudobczycach podkreślił, że dotychczasowe Standardy Sieci powstawały w czasach, kiedy bardziej mówiliśmy o wspólnotach – a dzisiaj do Sieci należą stowarzyszenia, fundacje, spółdzielnie socjalne. Ryszard Janaszak, dyrektor DPS w Chwałkowie, ze Stowarzyszenia Nasz Dom, wspomniał, że jeszcze nie był w Sieci , a już Siec pomogła mu znaleźć sens dalszego rozwoju. Barbara Sadowska, jako mocne strony Sieci Barka, określiła: dorobek, wartości, myślenie w perspektywie, nakierowanie na człowieka.
Rozmowy na temat rozwoju Sieci i aktualizacji jej dokumentów będą kontynuowane już niebawem. Kolejna edycja warsztatów już w dniach 29-31 maja.