Kosiniak-Kamysz apeluje o wsparcie akcji liczenia osób bezdomnych

Loading
loading..

Kosiniak-Kamysz apeluje o wsparcie akcji liczenia osób bezdomnych

7 lutego, 2013
AdminBarka
No Comments

Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz zaapelował o wsparcie służb i poinformowanie ich o miejscach przebywania bezdomnych. W nocy z czwartku na piątek w całym kraju odbędzie się akcja liczenia tych osób.Bezdomność

– W badanie zaangażowaliśmy wszystkie dostępne służby, m.in. centra zarządzania kryzysowego, policję, straż gminną i miejską, pracowników ośrodków pomocy społecznej i placówek noclegowych dla bezdomnych. Nad ich pracą czuwać będą gminni koordynatorzy wyznaczeni przez koordynatorów wojewódzkich. Poprosiłem już wszystkich wojewodów, żeby osobiście zaangażowali się w cały proces – napisał minister pracy na rządowej stronie internetowej.

Jak dodał, pierwszy raz takie badanie zostało przeprowadzone w 2009 r. – w nocy z 15 na 16 grudnia. Kolejne odbyło się z 26 na 27 stycznia 2010 r. – Wcześniej mieliśmy jedynie dane szacunkowe zbierane przez organizacje pozarządowe. Ostatnie badanie wykazało, że w całym kraju mamy ok. 43 tys. bezdomnych osób, z czego prawie 10 tys. pozostaje poza placówkami noclegowymi – poinformował Kosiniak-Kamysz.

Według niego najtrudniejsza sytuacja była na Pomorzu, Mazowszu i Pomorzu Zachodnim. W każdym z województw ponad tysiąc osób nie miało dachu nad głową i mimo to nie decydowało się na pobyt w placówce noclegowej. – Dzisiaj właśnie na dotarciu do tych osób szczególnie nam zależy – podkreślił minister.

Zaapelował o wsparcie do organizacji pozarządowych, wolontariuszy i wszystkich osób, które mogłyby policji czy straży miejskiej wskazać miejsca przebywania osób bezdomnych. Chodzi zwłaszcza o tereny niezamieszkałe – ogródki działkowe, domki letniskowe, pustostany czy parki.

– Opracowanie map, policzenie wszystkich osób to pierwszy, ale niezbędny krok do zmian w polityce walki z bezdomnością. To także niezwykle cenna informacja dla samych gmin, która będzie podstawą do podjęcia konkretnych decyzji – np. o wybudowaniu noclegowni czy domu dla osób bezdomnych. Kolejne badania przeprowadzane będą systematycznie co 2 lata, za każdym razem w miesiącach zimowych – napisał szef resortu pracy.

Layout mode
Predefined Skins
Custom Colors
Choose your skin color
Patterns Background
Images Background