Film o Chudobczycach w TVN, w cyklu „Efekt Domina”

Loading
loading..

Film o Chudobczycach w TVN, w cyklu „Efekt Domina”

14 maja, 2015
AdminBarka
No Comments

Z przyjemnością informujemy, że w niedzielę 17 maja 2015 roku o godzinie 11.00, w telewizji TVN będziemy mogli obejrzeć film o Wspólnocie w Chudobczycach, zrealizowany przez  Dominikę Kulczyk, prezeskę Kulczyk Foundation,  w ramach cyklu reportaży „Efekt Domina” .Przed projekcją, o g. 9.00, w programie „Dzień dobry TVN” wywiadu udzielą: Barbara Sadowska – wiceprzewodnicząca zarządu Fundacji Pomocy Wzajemnej Barka wraz z Ryszardem Nowickim z Chudobczyc (jednym z bohaterów filmu).

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia!

W szóstym odcinku „Efektu Domina” Dominika Kulczyk odwiedza wieś Chudobczyce, gdzie działa jedna ze starszych wspólnot Fundacji Pomocy Wzajemnej „Barka”.

Jak czytamy na stronie TVN:

– To nie było bagno, to było piekło – mówi o swoim dawnym życiu na emigracji Rysiek, jeden z bohaterów szóstego odcinka programu „Efekt Domina”. Odmienił swoje życie dzięki Fundacji Pomocy Wzajemnej „Barka”. Dziś mieszka i pracuje w jednej ze wspólnot prowadzonych we wsi Chudobczyce pod Poznaniem.

Bezdomność to bardzo istotny i jeden z trudniejszych do rozwiązania problemów społecznych. Istnieje zarówno w społeczeństwach bogatych, jak i biednych. Według szacunków w Polsce jest od 30, do ponad 300 tysięcy osób bezdomnych. Najczęstszymi przyczynami utraty domu są alkoholizm i brak pracy, prowadzące w konsekwencji do skrajnego ubóstwa i eksmisji. Zerwanie więzów rodzinnych, brak perspektyw i poczucie wykluczenia społecznego sprawiają, że wyrwanie się z bezdomności jest niezwykle trudne.

Psychologowie z Poznania Barbara i Tomasz Sadowscy, postanowili stworzyć alternatywny system pomocy dla ludzi wykluczonych społecznie. W 1989 roku stworzyli Fundację Pomocy Wzajemnej „Barka”. Jego celem jest rozwój społeczny grup marginalizowanych, zapewnienie im szansy odbudowy życia wzajemną pomoc, edukację i rozwój przedsiębiorczości w społeczeństwie obywatelskim.

W programie zobaczymy jak funkcjonuje jedna ze starszych wspólnot Fundacji , założona w Chudobczycach w 2000 roku. Obecnie liczy 80 osób. Wszyscy starają się odmienić swoje dotychczasowe, nieudane życie. Na co dzień mieszkańcy Chudobczyc prowadzą ekologiczne gospodarstwo rolne na ponad 400 ha. Poznamy ich pracę i historię, opowiedzą o piekle, z którego wyszli i o tym jak pomagają wyjść z niego innym.

Naszymi przewodnikami będą: wieloletni kryminalista Krzysztof, który w Barce opiekuje się stadem owiec, Andrzej, którego uratowało zamiłowanie do roślin, Janka – pasterza kóz i melomana w jednej osobie oraz wychowanka najsurowszych domów poprawczych Tomka, który dziś przewodzi całej wspólnocie.

Źródło: TVN

Layout mode
Predefined Skins
Custom Colors
Choose your skin color
Patterns Background
Images Background