10-lecie Barki Irlandia

Loading
loading..

10-lecie Barki Irlandia

6 grudnia, 2022
Redaktor
No Comments

W grudniu 2022 roku Barka Irlandia świętuje  10-lecie swojej pracy na zielonej wyspie.

Z tej okazji odbyło się seminarium pt. : „10 LAT BARKI W IRLANDII – wspieranie mniejszości w zmieniającej się rzeczywistości”, które odbyła się w dublińskim EPIC The Irish Emigration Museum.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele zaprzyjaźnionych organizacji i instytucji partnerskich, w tym przedstawiciele placówek dyplomatycznych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, więziennictwa, irlandzkiej Gardy (policji) oraz reprezentacja międzynarodowej Sieci Barka z Polski, Holandii, Belgii i Wielkiej Brytanii. 

🇮🇪 Barka For Mutual Help Ireland w czasie ostatniej dekady objęła wsparciem kilka tysięcy osób w ekstremalnie trudnych sytuacjach życiowych. 813 osób doświadczających bezdomności na ulicach Dublina powróciło z Barką do wspólnot, ośrodków terapii, programów zatrudnienia oraz do rodzin w krajach pochodzenia.

W trakcie spotkania  podjęto też refleksję nad etapem drogi, w jakim znajduje się Barka w Irlandii, czyli innymi słowy „określeniem współrzędnych” – zastanowieniem się nad tym, skąd przychodzimy i dokąd zmierzamy.

Spotkanie otworzyła Anna Sochańska – Ambasador RP w Dublinie, która podkreśliła znaczenie budowania relacji polsko-irlandzkich i wyraziła uznanie dla ogromnej pracy na rzecz polskich obywateli, wykonanej przez Barkę w Irlandii i w Europie. Pani Ambasador prosto po konferencji udała się na spotkanie z byłym premierem Irlandii – Bertie Ahern i obiecała, że przekaże panu premierowi informacje o działaniach Barki i jej osiągnięciach w polu wsparcia najsłabszych obywateli europejskich w Irlandii.

Wiceburmistrz Dublina, radna Hazel Chu z Green Party, obecna na spotkaniu, opowiedziała zgromadzonym jak sama przybyła do Irlandii z rodzicami i jak jej rodzina musiała stawić czoła wyzwaniom, z jakimi zmagają się mniejszości w Irlandii.

Ewa Sadowska podzieliła się historią o początkach Barki w Irlandii oraz o jej korzeniach w Polsce.

Kluczowym punktem spotkania były osobiste świadectwa osób, którym Barka pomogła w powrocie do wspólnot w Polsce i odbudowie życia.

Mariusz, który przez 4 lata żył na ulicach Dublina, w wyniku kontaktu z teamem Barki Irlandia zdecydował się na powrót do Polski, do wspólnoty Barki w Chudobczycach, gdzie zaczął pracować nad sobą i stabilizować swoje życie, obecnie jest liderem wspólnoty w Chudobczycach.

Podczas konferencji odbyły się interesujące panele dyskusyjne, w których wzięli udział m.in przedstawiciele Barki w Polsce i w Holandii, przedstawiciele systemu więziennictwa i forum międzyreligijnego. Paneliści podkreślali, że w pomaganiu najważniejsze jest poczucie wspólnoty, solidaryzmu, budowania więzi i współodczuwania, a także podkreślali rolę ekonomii włączenia, edukacji zawodowej oraz przedsiębiorczości społecznej w tworzeniu warunków do rozwoju dla osób o niskiej zatrudnialności.

Udział 14 przedstawicieli Sieci Barka w tym wydarzeniu był możliwy dzięki wsparciu ze środków Unii Europejskiej.

Layout mode
Predefined Skins
Custom Colors
Choose your skin color
Patterns Background
Images Background